POPIS PLEMENE OVCÍ ZWARTBLES

Dovolte mi, abych Vás seznámila s plemenem Zwartbles, které chováme na naší malé farmě. Toto plemeno je ideální i pro začínající chovatele, kteří chtějí, aby se na jejich pozemcích pásly atraktivně zbarvené ovečky. Je možné je chovat buď formou křížení nebo v čistokrevném chovu.

Jedná se o bezrohé plemeno s kombinovanou užitkovostí. Plemeno vzniklo na počátku 20. století v Nizozemí v provincii Drenthe z místního plemene Schoonebecker postupným křížením s Frískou ovcí ( vysoká mléčnost ) a plemenem Texel ( výborná zma - silost ). Zvířata jsou odolná, velmi klidné povahy, a to jak na pastvě, tak ve společnosti lidí. Nevyžadují krmení jádrem, postačí jim kvalitní pastva. Matky mají výborné mateřské vlastnosti a díky menší velikosti hlavy i poměrně snadné porody. Dosahují většího tělesného rámce s velmi dobrým osvalením, především na kýtách a plecích. S ohledem na nízký výskyt tuku v jatečném těle je možno jehňata vykrmovat až do hmotnosti 40 kg. Jatečnou kvalitu jehňat je možné zlepšit užitkovým křížením s masnými plemeny.

Jehnice jsou rané a lze je připouštět v 9 – 10 měsících o hmotnosti 45 kg. Ovcím vyhovuje oplůtkový způsob pastvy a velice dobře respektují elektrický ohradník. Živá hmotnost bahnic v dospělosti je 60-70 kg, beranů 90-110 kg. Bahnicím se běžně rodí dvojčata i trojčata.

 

Vloženo 28.3.2013

Kontakty

Pavla Kožnarová
Farma - Málkovice

Telefon: +420 604 530 182
E-mail: info@farma-malkovice.cz

Málkovice 1
348 02 Bor u Tachova